Deprecated: Non-static method JSite::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/blazej61/ftp/lalinea/templates/gk_instyle/lib/framework/helper.layout.php on line 164

Deprecated: Non-static method JApplication::getMenu() should not be called statically, assuming $this from incompatible context in /home/blazej61/ftp/lalinea/includes/application.php on line 539

Techniki znakowania

Tampodruk

Nadruk jest najpierw nanoszony na płytkę metalową, przy pomocy naświetlania (matryca).
Następnie jest przenoszony na przedmiot przy użyciu miękkiego silikonowego stempla zwanego tamponem.
Za pomocą tamponu o odpowiednim kształcie wykonywany jest nadruk na nierównych i nieregularnych powierzchniach. Przez dobranie odpowiedniej farby możliwe jest drukowanie na podłożach takich jak tworzywa sztuczne, guma, szkło, metal itp.
Technika ta stosowana jest do wykonywania napisów na powierzchniach bardzo zróżnicowanych, od długopisów, przez breloki, wszelkiego rodzaju etui, po miarki i multinarzędzia.
Umożliwia uzyskiwanie nadruków wielokolorowych, najczęściej do 4 kolorów.

Sitodruk

Sitodruk jest techniką w której nadruk jest nanoszony na siatkę pokrytą materiałem światłoczułym - naświetlanie.
Przedmiot drukowany umieszcza się bezpośrednio pod siatką i następnie przeciska się farbę przez siatkę (sito), co powoduje przeniesienie nadruku na przedmiot.
Formę drukową stanowi prostokątna rama, zwykle aluminiowa z napiętą na niej siatką z szablonem. Szablon tworzy utwardzona warstwa światłoczuła, nie przepuszczająca farby, stanowiąca negatywowy obraz drukowanego wzoru.
Elementem drukującym są nie zakryte oczka siatki, przepuszczające farbę.
Forma drukowa powstaje w ten sposób, że siatkę powleka się emulsją światłoczułą, którą po wyschnięciu naświetla się stykowo w kopioramie.
Po wywołaniu i wysuszeniu siatka z szablonem jest gotowa do druku.
Podczas drukowania w maszynie płaskiej, farba drukowa jest rozprowadzana na całej powierzchni siatki i przesuwającym się po niej raklem jest przeciskana przez wolne oczka siatki bezpośrednio na podłoże drukowe.
Sitodruk jest wykorzystywany do drukowania jedno- i wielobarwnego, również wielkoformatowego, na papierze, tekturze, tekstyliach, foliach i płytach z tworzyw sztucznych, plakatach, etykietach, opakowaniach itp.

Wypalanie kalki ceramicznej

Technika nanoszenia wzoru odbywa się poprzez wypalanie kalki ceramicznej w piecu w temperaturze ok. 800°C, co pozwala uzyskać bardzo dużą trwałość wykonanego zdobienia.
Tak naniesiony wydruk odporny jest na ścieranie, podgrzewanie w kuchenkach mikrofalowych, mycie mechaniczne i działanie chemicznych środków czyszczących.
Dekoracje wykonane techniką wypału kalki ceramicznej w 800 °C dają długotrwałą wytrzymałość (do 1500 cykli) na mycie w zmywarkach.
Wysoce trwała technika znakowania szkła, porcelitu i porcelany.

Grawer laserowy

Grawerowanie laserowe jest metodą wypalania nadruku na powierzchni metalu i innych materiałów. Promień lasera jest kontrolowany przez komputer, można więc wykonać nadruk o wyjątkowej dokładności i trwałości.
Grawerowanie laserowe możliwe jest na wielu materiałach, takich jak drewno, laminaty pokryte warstwą farby lub powłokami metalicznymi imitującymi złoto i srebro (stosowane na tabliczki grawerowane), szkło, skóra, guma do wytwarzania pieczątek, elementy plastikowe, stal, aluminium.
Nie ma możliwości grawerowania w kolorze. Kolor zdobienia zależy od koloru tła.

TłoczenieTłoczenie (nazywane też suchym tłokiem) to proces tworzenia w materiale tłoczonym (skóra, papier, często tworzywa sztuczne) trójwymiarowego wzoru (2,5 D) przez ściśnięcie matrycą zazwyczaj w celu uwypuklenia, nadrukowanego wcześniej wzoru (napis, logo, element zdobniczy).
Tłoczenie odbywa się w temperaturze otoczenia lub tłocznik jest podgrzewany do temperatury kilkudziesięciu °C, dzięki czemu tłoczony materiał po ustąpieniu tłoka w mniejszym stopniu zmienia strukturę.
Czasem używane są wyższe temperatury, by tłoczony materiał dodatkowo przebarwić (np. skórę).
Proces tłoczenia często łączony jest z procesem „hotprintu”- pojedyncze uderzenie matrycy jednocześnie lekko wyciska wzór i nanosi folię.

Haft

Haft jest techniką polegającą na wyszywaniu loga specjalnymi nićmi na przedmiotach.
Do wykonania haftu należy sporządzić specjalny program.
Najdroższe są loga wykonane złotą lub srebrną nicią.
Haftu używa się na czapkach, torbach, tekstyliach, itd.